top of page

Analiza przejścia niżu genueńskiego przez Polskę.

  • ostrzezeniapl
  • 7 lip
  • 2 minut(y) czytania

Układ niskiego ciśnienia znad Zatoki Genueńskiej już się utworzył i przemieszcza się nad północnymi Włochami. Wiadomo już, że przejdzie jednym z wytyczonych szlaków, trasą Vb. We wtorek przemieszczał się będzie kolejno przez Chorwację, północną Serbię, Węgry, zachodnią Rumunię, przez Słowację, docierając do południowo-wschodniej Polski oraz zachodniej Ukrainy we wtorek wieczorem.

Orientacyjna ścieżka przemieszczania się niżu genueńskiego, od popołudnia we wtorek będzie obecny w pobliżu Polski. / opracowanie 17:00 7 lipca 2025
Orientacyjna ścieżka przemieszczania się niżu genueńskiego, od popołudnia we wtorek będzie obecny w pobliżu Polski. / opracowanie 17:00 7 lipca 2025

Niż ten zaciągnie ze sobą w stronę Europy Środkowej ciepłą i wilgotną masę powietrza z rozgrzanego akwenu Morza Śródziemnego. Wiele na to wskazuje, że wędrówka tego niżu zostanie zablokowana nad Polską i ośrodek będzie stacjonował nad naszym krajem przez kolejne dni, począwszy od nocy z wtorku na środę co najmniej do sobotniego poranka. To będzie skutkowało długotrwałymi opadami deszczu.


Wyliczenia modeli wciąż nie są precyzyjne i należy brać pod uwagę pewny błąd w ich wynikach. Jednak od ostatniego naszego wpisu widoczne są pewne podobieństwa co do miejsca wystąpienia największych sum opadów - choć nadal należy pamiętać, że dane mogą ulec zmianie. Będziemy was o nich informować.


Co widać w wyliczeniu modelu GFS 0.25, najintensywniejszych opadów można byłoby się spodziewać w środkowej części kraju, Ziemia Łódzka, część Śląska, część Kujaw i Warmia - opady z okresu od wtorku do soboty mogłyby sięgać miejscami 70-90 mm, punktowo do nawet 100-130 mm. Sporo deszczu spadło by przez 4 dni na południowym wschodzie, na południu Śląska oraz na Podkarpaciu do 70-85 mm.


Model ECMWF HRES 0.1 wskazuje na największe sumy opadowe na południu Małopolski, na Śląsku, na Ziemi Łódzkiej, w części Mazowsza, na Lubelszczyźnie oraz na południu Warmii. Sumy opadowe mogłyby wynieść przeważnie 70-90 mm, miejscami 100-120 mm, a na południu Śląska do 150 mm.


W wynikach modelu ICON-EU 0.0625 widoczne są wysokie sumy opadowe w pasie od Śląska do Ziemi Łódzkiej, oraz w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Przez cztery dni mogłoby spaść do 80-120 mm, miejscami na Ziemi Łódzkiej oraz na południu Śląska i Małopolski do 170-220 mm.


Z kolei wyliczenia modelu ARPEGE 0.1 wskazują na największe sumy opadowe z czterech dób na południu Śląska, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej, na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej - tutaj mogłoby spaść 90-130 mm, miejscami na południu Śląska, Małopolski i na południu Mazowsza do 130-170 mm.

Wyliczenia modeli numerycznych, kolejno GFS, ECMWF HRES, ICON-EU, ARPEGE z całkowitą sumą opadową w ciągu 4 dni dla Polski / stan na godz. 17:00 07 lipca 2025
Wyliczenia modeli numerycznych, kolejno GFS, ECMWF HRES, ICON-EU, ARPEGE z całkowitą sumą opadową w ciągu 4 dni dla Polski / stan na godz. 17:00 07 lipca 2025

Od wtorku od godzin popołudniowych do soboty prognozowany będzie wzrost poziomu wód w rzekach, szczególnie szybko będzie do tego dochodziło w obszarach podgórskich i na południu kraju, być może także w środkowej Polsce. Patrząc jednak na obecne niskie stany wód w rzekach oraz na ogólnie panującą suszę hydrologiczną w kraju na razie nie należy interpretować tej analizy, jako prognozę zalań czy podtopień. Zwracamy uwagę, że będziemy przeglądać się dalszym wyliczeniom i aktualizacjom prognoz i modeli numerycznych.

 
 
 

Comments


bottom of page