Zmiany w pogodzie - wyczekiwane opady.
- ostrzezeniapl
- 11 mar
- 3 minut(y) czytania
Dziś front zokludowany, który przemieścił się w godzinach nocnych i porannych przez południową i południowo-wschodnią część kraju, przyniósł w tych regionach opady deszczu. W regionach południowych i wschodnich, przed frontem gdzie zalegała rozgrzana masa powietrza, mieliśmy dziś wysokie wartości na termometrach, wahające się w najcieplejszym momencie dnia od 13°C do 17°C. Natomiast z afrontem, napływała już chłodna masa powietrza znad Bałtyku. na północnym zachodzie temperatura maksymalna sięgała zaledwie 3/5°C.

Nadchodząca noc ciepła. Temperatura minimalna od ok. -2/0°C w pasie od Podlasia, przez Warmię, Mazowsze i Kujawy po Wielkopolskę , gdzie prognozowane są rozpogodzenia. Cieplej na północy i zachodzie, ok. 3/4°C, zdecydowanie cieplej na południowym wschodzie ok. 5/9°C. Na północy i północnym zachodzie pochmurnie, lokalnie mgły i słaby deszcz, w centralnym pasie kraju przeważnie pogodnie z częściowym zachmurzeniem, lokalnie punktowe opady, na południu pogodnie i miejscami z przejściowym deszczem.
Jutro pogodna aura na południowym wschodzie i w centrum kraju - słoneczna aura z częściowym zachmurzeniem. Na zachodzie i północy zdecydowanie więcej chmur piętra niskiego i średniego a z nich może popadać, szczególnie na zachodzie kraju - gdzie oddziaływał będzie system frontów atmosferycznych. Po południu, strefa opadów, jaka wkroczy znad Czech i Niemiec nad Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk zintensyfikuje się. Prognozowane będą miejscami opady intensywne o natężeniu 15 mm/h. Niewykluczone, że lokalnie zagrzmi.
Nocą system frontowy przemieszczał się będzie przez zachodnią połowę kraju, a silniej popada na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, Kujawach i na Warmii, przeważnie do 10 mm/h. Na południowym wschodzie i w centrum w pierwszej części nocy bez opadów, z przewagą chmur. Nad ranem najpierw na Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu, potem na Kielecczyźnie i na południu Mazowsza zacznie padać deszcz, przeważnie do 1-2 mm/h.
Temperatura maksymalna w środę wyniesie od 6°C w linii wybrzeża przez ok. 8°C na Pojezierzu Lubuskim i Pomorskim, ok. 10/14°C w Wielkopolsce, na Kujawach i Podlasiu, do ok. 15/17°C na południu, południowym wschodzie i w centrum, maksymalnie do 18°C na Płaskowyżu Tarnowskim, chłodniej w górach ok. 5°C.
Temperatura minimalna nocą ze środy na czwartek od ok. 0/3°C na krańcach zachodnich i północno-zachodnich, przez ok. 4/6°C na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, Kujawach i Warmii, do ok. 7/8°C w centrum i 9/10°C na południowym wschodzie.

W czwartek niż genueński Vb dotrze do południowej i wschodniej Polski nad ranem. Jego system frontów przemieści się przez województwa południowo-wschodnie i wschodnie. W Polsce południowej, wschodniej, centralnej przez czwartkowy dzień zachmurzenie całkowite lub duże chmurami piętra niskiego i średniego, opady ciągłe z przerwami o umiarkowanym natężeniu i o sumach całkowitych ok. 10-15 mm/24h w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny, przez Ziemię Łódzką, Kielecczyznę i Lubelszczyznę po Mazowsze, ok. 15-20 mm/24h na północy Mazowsza i na Podlasiu, do 20-30 mm/24h na Podlasiu, większe sumy spodziewane są także w obszarach górskich, do 15-25 mm/24h. Natomiast na zachodzie i północnym zachodzie słabe opady prognozowane jeszcze miejscami w pierwszej części dnia, potem możliwe przejaśnienia choć z przewagą chmur. Temperatura maksymalna tego dnia wyniesie od ok. 1/3 na Przedgórzu Sudeckim, przez ok. 4°C na Pomorzu Gdańskim, ok. 5/6°C w pasie od Pomorza, przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk, ok. 7/8°C na krańcach zachodnich, ok. 7/9°C w pasie od Śląska po Warmię, ok. 10/13°C we wschodniej i centralnej połowie kraju.
Nocą z czwartku na piątek przewaga chmur. Początkowo intensywne opady na północnym wschodzie i umiarkowane na wschodzie, szybko przesuwające się za naszą wschodnią granicę. Lokalnie słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem na zachodzie i północy, nad ranem również na południu. Temperatura minimalna od ok. -1/0°C na północy i zachodzie, ok. 2°C w centrum do 4°C na południowym wschodzie, w górach chłodniej ok. -2°C.
W piątek na południowym wschodzie kraju zaznaczy się ciepły front atmosferyczny niżu genueńskiego, który przyniesie ponownie ciągłe opady w tym regionie. Reszta kraju znajdzie się w zasięgu płytkiej zatoki niskiego ciśnienia, a nad Bałtykiem, na północy i zachodzie możliwe słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na południu kraju wspomniana strefa opadów zintensyfikuje dopiero po południu i wieczorem. Poza tym w piątek w całym kraju pochmurnie z mała szansą na przejaśnienia w środkowej części kraju. Temperatura maksymalna od ok. 3/4°C nad wybrzeżem, przez ok. 4/6°C na północy, ok. 5/6°C w pasie od Podlasia, przez Mazowsze, Ziemię Łódzką i Kielecczyznę po Śląsk, nieco cieplej na Wielkopolsce i Dolnym Śląsku ok. 7°C, do maksymalnie 7/10°C na południowym wschodzie, w Bieszczadach do 12/13°C.
Kolejne dni z nieco niższymi temperaturami maksymalnymi do ok. 6/8°C w ciągu dnia i ok. -2/-5°C minimalnie. Po opadach na południu i wschodzie najprawdopodobniej w weekend zacznie się wypogadzać od północy i centrum.
Comments