top of page

Pogodne dni z przejściowymi opadami śniegu - wpływ wyżu. Ocieplenie pod koniec tygodnia.

  • ostrzezeniapl
  • 18 lut
  • 2 minut(y) czytania

Ubiegłą noc ponownie możemy zaliczyć do tych mroźnych. Temperatura minimalna wahała się od największych wartości na północy pomiędzy 0°C w Ustce do najmniejszych na południu i w środkowej Polsce -18°C w Jeleniej Górze. Przy gruncie na północy mierzono przeważnie -6/-10°C, w środkowej i południowej Polsce -13/-16°C, miejscami -20°C. Najniższa wartość temperatury na wysokości 5 cm to -24°C w Jeleniej Górze.



W ciągu dnia na pogodę wpływał wyż z niewielkim udziałem frontu niżowego, który przyniósł przejściowe opady śniegu i większe zachmurzenie w północnej i środkowej Polsce. Wtorek upłynął jednak z przewagą pogodnego nieba z umiarkowanym zachmurzeniem.


Nadchodząca noc pogodna z bezchmurnym niebem na południowym zachodzie kraju. W pozostałej części przewaga chmur z przejaśnieniami, niewykluczone gdzieniegdzie słabe opady śniegu. Temperatura minimalna ma wynieść od ok. -20°C wysoko w górach, od ok. -15°C w rejonach Jeleniej Góry, od ok. -13°C na Podhalu, od ok. -12°C na Dolnym Śląsku, przez ok. -10°C w zachodniej i południowej Polsce, ok. -6°C w centralnej Polsce, ok. -4°C na północy do 0/1°C nad wybrzeżem.


Jutro nad ranem gęste mgły i zamglenia prognozowane na Pomorzu Zachodnim i w północno-zachodniej Wielkopolsce. Słabe opady śniegu będą możliwe w centrum, na południowym wschodzie i na północnym wschodzie Polski - tam intensywniejsze i występujące przejściowo przez cały dzień. Poza tym środa na zachodzie kraju minie z pogodnym akcentem i dużą ilością słońca, we wschodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, chwilami możliwy śnieg. Na termometrach maksymalnie do 1°C na Wybrzeżu Koszalińskim, do -2°C na północnym zachodzie, do -4/-2°C w środkowej i południowej Polsce.

W nocy ze środy na czwartek początkowo możliwe będą słabe opady śniegu w Polsce południowo-wschodniej. Koło północy na Pomorzu, Kujawach, Lubelszczyźnie i Mazowszu zaczną tworzyć się mgły. W reszcie kraju pogodnie i przeważnie bezchmurnie. Temperatura minimalna od ok. -16°C w górach, przez ok. -14/-12°C na Wyżynie Lubelskiej, na Podlasiu, na północnym Mazowszu i na Warmii, ok. -8/-10°C w środkowej i południowej Polsce, -6°C/-8°C na zachodzie do ok.-2°C nad wybrzeżem zachodnim.

Prognoza opadów, mgły na noc śr. /czw. 19/20.2.2025
Prognoza opadów, mgły na noc śr. /czw. 19/20.2.2025

W czwartek nad ranem według prognoz możliwe będą mgły, w pasie od Pomorza, przez Kujawy, Ziemię Łódzką, południowe Mazowsze, Ziemię Świętokrzyską po Lubelszczyznę. Mgły szybko opadną jeszcze przed południem. W całym kraju pogodna aura, zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Temperatura maksymalna w dzień wahać się będzie od ok. -10°C wysoko w górach, przez ok. -6°C na południowym wschodzie kraju, ok. -5°C w centrum, ok. -4°C na północnym wschodzie, do -1/0°C na zachodzie.

Nocą z czwartku na piątek utrzyma się dalej pogodna i przeważnie bezchmurna aura. Od zachodu zacznie jednak wkraczać strefa dużego zachmurzenia. Temperatura minimalna wyniesie od ok. -14°C w górach, przez ok. -14°C na krańcach wschodnich, ok. -10°C na południowym wschodzie i w centrum, -8/-6°C na północnym wschodzie i w środkowej Polsce, do ok. -1°C na zachodzie.


W piątek ma być pogodnie, ze wzrastającym zachmurzeniem do umiarkowanego w przeważającej części kraju, na zachodzie i północy do dużego. Bez opadów. Dalej na pogodę wpływ miał będzie ośrodek wysokiego ciśnienia, tak jak w dni opisane wyżej. Temperatura będzie rosła, może wynosić od ok. -4°C w górach, przez ok. -2°C na północnym wschodzie, ok. 1°C w centrum i na północny, ok. 3°C w środkowej Polsce do 5°C na południowym zachodzie. W kolejnych dniach nadejdzie ocieplenie, zniknie pokrywa śnieżna, nocami nie występował już będzie dwucyfrowy mróz a w ciągu dnia temperatura na plusie.

 
 
 

Comments


bottom of page